A Szemlélek készített interjút elnökségünk két tagjával, Lakatos Mátéval és Mikesy Andrással.
Az alábbiakban részletek közülünk az interjúból, melynek teljes szövege a Szemlélek oldalán érhető el.
Mennyiben fogta ki a szelet a vitorlájukból az idei béremelés, és a magasabb fizetések mellett mi kell még ahhoz, hogy a pedagóguspálya ne a túlélésről szóljon? Interjú Lakatos Mátéval és Mikesy Andrással, a köztudatba a 2022-es Tanárballagással berobbant, azóta nagyobb visszhang nélkül dolgozó Küldetés – Keresztény Pedagógusok Szövetségének társelnökeivel.
Lakatos Máté: „Üdvözöljük, hogy a kormány előremutató intézkedést tett ezen a téren. Ugyanakkor a pedagógusok bére csupán az elmúlt két hónap óta éri el a diplomás átlagbér 80 százalékát. Ha uniós vagy OECD-összehasonlításban nézzük – ahol ez az arány 90 százalékhoz közelít –, még mindig csak a középmezőny végén vagyunk.”
Mikesy András: „Mostanra a pedagógusbérek sok esetben meghaladják például a közszférában kapható fizetéseket, így többekről tudok, akik elgondolkodtak a visszatérésen. A jelentős munkaterhelés azonban továbbra is elrettentő tényező marad. A kérdés tehát nem csupán a bér, hanem hogy összességében vonzó-e a pálya.”
Lakatos Máté: „Jó volna, ha a honvédelmi tárca példájára az oktatásért felelős miniszter is indítana hasonló kezdeményezést, mint a S.E.R.E.G. vagy a Kiképzés. Arra nem látok rá, hogy ezek mennyire eredményesek, ugyanakkor látszik, hogy a HM törekszik a honvéd hivatás népszerűsítésére. Óriásplakátokon a harckocsizó pályakezdőkhöz hasonlóan a katedrán állókat is be lehetne mutatni.”
Mikesy András:
"A tanár azért választotta ezt a hivatást, hogy a fiatalok javára legyen – ennek megéléséhez a fentieken túl fontos számára a diákok terhelése, a tananyag, a tankönyv, az autonómia, a továbbképzési rendszer, az oktatásirányítás szervezése. Ezt mi mind képviseljük, ami messze túlmutat a baloldali huncutságon.”
Lakatos Máté: „Akik a kommunizmusban nőttek fel, megélték, hogy az egyházaktól elvették az iskolákat, és hogy a szakszervezetek az állampárt irányítása alatt álltak. Ha viszont a kereszténység tanításait nézzük, látjuk, hogy a szolidaritás, azaz a felebaráti szeretet, a másik ember melletti kiállás velejárója a hitünknek.”
Mikesy András: „A „barát-ellenség felismerő szoftver” a mi esetünkben néha lefagy, hiszen keresztény hátterű társaságként szakmai kritikával élünk. Valakinek az gyanús, hogy kritikával élünk, valakinek pedig az, hogy keresztény értékrendet vallunk. Talán az oktatásirányítás a mi esetünkben kevésbé veszi pártpolitikai indíttatásúnak a bírálatot, mint más szervezetektől. Talán.”
A kép forrása: szemlelek.net